Služby
Medicínské centrum Praha
Mikrobiom

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

O nás

Zdravá stolice je projektem Medicínského centra Praha s.r.o. V rámci tohoto projektu se zaměřujeme na problematiku střevního mikrobiomu. Nabízíme podrobné vyšetření mikrobiálního splečenství za využití nejmodernější metody metagenomické analýzy mikrobiomu, tzv. shotgun sekvenování. Narušení mikrobiálních společenství (dysbióza) je spojeno s celou řadou zdravotních problémů, mimo jiné s obezitou, cukrovkou, některými typy rakoviny, ale i s psychickými stavy jako je deprese. I tento projekt je součástí našeho komplexního pohledu na zdraví člověka. Klademe důraz na prevenci, řešíme příčinu, předcházíme následkům.

Špičkové technologie

Máme plně vybavenou laboratoř pro vyšetření Vašeho mikrobiomu, včetně kryotrezoru poslední generace pro zamrazení a uchování vzorku.

Moderní postupy

Sledujeme poslední trendy v moderní medicíně a přebíráme vhodné postupy pro tu nejlepší péči i v rámci laboratorního zpracování a analýz.

Lidský a citlivý přístup

Pacient a jeho důvěra je pro nás za všech okolností na prvním místě, sázíme na vstřícné, diskrétní a přátelské prostředí.

Náš tým

MUDr. Radek Klubal

Imunologická onemocnění, jejich léčba a genetika

Přední český odborník v oblasti dermatovenerologie, imunologie, a infekčního lékařství. Je zakladatelem Medicínského centra Praha a garantem projektu Zdravá stolice.

MUDr. Silvie Růžičková

mikrobiom, genetika

Ve své více než 20leté praxi klinické genetiky se věnuje m.j. prenatální diagnostice, onkogenetice a reprodukční medicíně.

Ing. Silvia Illýová

Specialistka na výživové poradenství a životosprávu pro zdravý mikrobiom

S ohledem na rozbor výsledků vyšetření mikrobiomu vám naše nutriční specialistka doporučí vhodné doplňky stravy a úpravu životosprávy.

Kde nás najdete

Praha – Modřany
Medicínské centrum Praha
Mezi Vodami 205/29 (u tramvajové zastávky Belárie)
143 00 Praha 4

Zobrazit na mapě

Služby na pobočce Modřany:

Praha – Vyšehrad
Medicínské centrum Praha – Qubix
Štětkova 1638/18 (vedle Kongresového centra)
140 00 Praha 4

Zobrazit na mapě

Služby na pobočce Vyšehrad:

Na naší klinice nabízíme

Konzultace

Před analýzou střevního mikrobiomu probíhá odborná konzultace s nutriční specialistkou. Základem je podrobná anamnéza. Podmínky odběru je třeba dobře naplánovat. Pouze na základě odborného vyšetření lze výsledky správně interpretovat.

Vyšetření mikrobiomu

Před vyšetřením obdržíte odběrovou sadu s přesným popisem odběru a doručení vzorku do naší laboratoře. Využíváme nejmodernější metody metagenomické analýzy mikrobiomu, tzv. shotgun sekvenování.

Léčba dysbiózy

Mikrobiom lze dle závažnosti zdravotního stavu upravit stravou, prebiotiky a probiotiky. Případně lze využít antibiotika, antimykotika, virostatika, antiparazitika nebo tzv. transplantace střevní mikrobioty.

Zamrazení mikrobiomu

Věk, nemoci, užívané léky, nevhodná životospráva, životní prostředí a přibývající množství toxických látek nevratně poškozují náš mikrobiom. Uložení vlastního mikrobiomu je nadčasové preventivní opatření.

O lidském mikrobiomu

Co je mikrobiom

Mikrobiom je soubor mikroorganismů osídlující organismus všech živočichů včetně člověka. Střevní mikrobiom je tvořen mikroorganismy žijícími v trávicím traktu. Každý člověk je osídlen miliardami mikroorganismů. Zdravá mikrobiální společenstva poskytují svým hostitelům mnoho zdravotních benefitů.

Narušení mikrobiomu

Narušení rovnováhy mikrobiálního prostředí (dysbyóza) je spojeno s celou řadou zdravotních problémů, např. obezitou, cukrovkou, rakovinou i depresí.

Vhodná strava

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky, probiotiky i zdravým životním stylem.

Kojení

Nedílnou součástí mateřského mléka  jsou symbiotické mikroorganismy. Kojení dodává dítěti nejen optimální komplex živin.
Je důležité také pro správné formování mikrobiomu.