Služby
Medicínské centrum Praha
Mikrobiom

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Často kladené otázky​

Před samotnou analýzou střevního mikrobiomu je nutná odborná konzultace s našim lékařem. Základem je podrobná anamnéza a všeobecná lékařská prohlídka. Podle Vašeho aktuálního zdravotního stavu potřeba dobře naplánovat podmínky odběru a následného analýzy. Jedině na základě odborného vyšetření lze výsledky správně interpretovat.
Před vyšetřením obdržíte odběrovou sadu s přesným popisem odběru a doručení vzorku
do naší laboratoře. Využíváme nejmodernější metody metagenomické analýzy mikrobiomu, tzv. shotgun sekvenování.

Termín doručení vzorku do Medicínského centra Praha je nutné domluvit nejpozději 1 pracovní den předem telefonicky (270 003 562/564) nebo e-mailem (info@zdravastolice.cz).

Kompletní výsledky budou k dispozici do 8 týdnů. Výsledky si můžete po domluvě vyzvednout osobně v Medicínském centru Praha, případně Vám výslednou zprávu zašleme.

Výsledná zpráva zahrnuje stanovení enterotypu a podrobné poměrné zastoupení individuálních mikrobiálních společenstev, včetně přehledu přítomných patogenů. V druhé části zprávy uvádíme možná zdravotní rizika asociovaná s konkrétním mikrobiomem. V závěrečné sekci navrhujeme možné léčebné a nutriční řešení.

O lidském mikrobiomu

Co je mikrobiom

Mikrobiom je soubor mikroorganismů osídlující organismus všech živočichů včetně člověka. Střevní mikrobiom je tvořen mikroorganismy žijícími v trávicím traktu. Každý člověk je osídlen miliardami mikroorganismů. Zdravá mikrobiální společenstva poskytují svým hostitelům mnoho zdravotních benefitů.

Narušení mikrobiomu

Narušení rovnováhy mikrobiálního prostředí (dysbyóza) je spojeno s celou řadou zdravotních problémů, např. obezitou, cukrovkou, rakovinou i depresí.

Vhodná strava

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky, probiotiky i zdravým životním stylem.

Kojení

Nedílnou součástí mateřského mléka  jsou symbiotické mikroorganismy. Kojení dodává dítěti nejen optimální komplex živin.
Je důležité také pro správné formování mikrobiomu.

Jak vám můžeme pomoci

Naše pracoviště Vám nabízí profesionální vyšetření střevního mikrobiomu spolu s moderními metodami léčby či možnost vzorek vlastního mikrobiomu preventivně zmrazit. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Konzultace​

Před analýzou střevního mikrobiomu probíhá odborná konzultace s lékařem. Základem je podrobná anamnéza. Podmínky odběru je potřeba dobře naplánovat. Jedině na základě odborného vyšetření lze výsledky správně interpretovat.

Vyšetření

Pro rozbor Vašeho mikrobiomu obdržíte odběrovou sadu s přesným návodem k odběru a doručení vzorku do naší laboratoře. K analýze využíváme nejnovější sekvenační metody, tzv. "Next Generation Sequencing”.

Léčba

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky a probiotiky. V případě potřeby lze využít antibiotika, antimykotika, virostatika, antiparazitika nebo tzv. transplantace střevní mikroflóry.

Zamrazení

Věk, nemoci, užívané léky, nevhodná životospráva, životní prostředí a přibývající množství toxických látek nevratně poškozují náš mikrobiom. Optimálním řešením je preventivní uložení vlastního mikrobiomu.