Styl stravování přímo ovlivňuje kvalitu střevního mikrobiomu a výživy. Pokud se vyznačuje nadměrným příjmem nasycených tuků, přidaných cukrů a nízkou spotřebou čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny, jako je tomu u stále oblíbené tzv. západní diety, může vést k dysbióze, častému základu různých onemocnění. Nadměrná konzumace jednoduchých cukrů se pojí se zvýšenou nemocností, s rozvojem metabolických poruch, je rizikovým faktorem například i pro vznik některých druhů rakoviny. Přidané cukry ve formě vysoko i nízkokalorických sladidel byly donedávna považovány za bezpečné, ale i u nich přibývá důkazů o nepříznivých účincích na střevní mikrobiom.
Nenutritivní sladidla (NNS) jsou syntetická nebo přírodní sladidla, která jsou až tisíckrát sladší než sacharóza a vyznačují se velmi nízkým až nulovým obsahem energie. Tato sladidla mají různou intenzitu a stálost chuti a také specifické metabolické vlastnosti. Pochopení mechanismu účinku NNS na mikrobiom je zásadní pro posouzení jejich vlivu na lidské zdraví, a to zejména těch nejčastěji používaných, tj. aspartam, acesulfam-K, sukralóza a sacharin.
Vliv NNS na střevní mikrobiom je předmětem výzkumu od konce 80. let minulého století. Dosud byly popsány různé účinky NNS na metabolismus mikrobioty. Některé kmeny střevních bakterií mohou NNS využívat jako zdroj uhlíku. To ovlivňuje jejich metabolickou aktivitu a moduluje produkci metabolitů, včetně důležitých mastných kyselin s krátkým řetězcem (SCFA) jako acetát, propionát a butyrát. SCFA se podílejí na celkovém tělesném i glukózovém metabolismu a mají protizánětlivý účinek. Jejich nedostatek se pojí s rozvojem různých onemocnění, například idiopatických střevních zánětů (IBD). Dále bylo prokázáno, že NNS redukují množství prospěšných střevních bakterií (Bifidobacterium, Lactobacillus) a zvyšují množství patogenních bakterií (např. Clostridium difficile, Escherichia coli), které způsobují infekce a záněty střev. Postižením střev následně dochází k oslabení imunitního systému. NNS mohou také měnit expresi genů zapojených do metabolismu bakterií, a tím modulovat složení a fungování střevní mikrobioty. Bylo zjištěno, že NNS jsou schopné ovlivnit i uvolňování neurotransmiterů nebo střevní motilitu. Jejich působení na vstřebávání živin může vyvolat změny v metabolismu glukózy.
Náš střevní mikrobiom narušují různé škodlivé vlivy, ke kterým patří nezdravý životní styl – zejména nevhodná životospráva, kouření, konzumace alkoholu, zanedbávání péče o zdraví. Nemalý efekt sehrávají i vlivy životního prostředí. Proto je na konzumaci NSS nutno pohlížet jako na jeden z celé řady negativních faktorů a míru jeho podílu na dysbióze zatím nelze přesně vymezit.
Ing. Silvia Illýová
Použité zdroje:
- Conz A, Salmona M, Diomede L (2023): Effect of non-nutritive sweeteners on the gut microbiota. Nutrients, 15, 1869. doi: 10.3390/nu15081869
- Garcia K, Ferreira G, Reis F, Viana S (2022): Impact of dietary sugars on gut microbiota and metabolic health. Diabetology, 3, 4. doi: 10.3390/diabetology3040042