Služby
Medicínské centrum Praha
Mikrobiom

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Ovlivňuje střevní dysbióza syndrom polycystických ovárií?

Syndrom polycystických ovárií (PCOS) je jednou z nejčastějších endokrinních poruch u žen v reprodukčním věku. Toto onemocnění se pojí s metabolickými poruchami, typicky ho provází zvýšená hladina tuků v krvi. V 50–70 % případů se vyskytuje inzulinová rezistence, 30–40 % pacientek trpí glukózovou intolerancí. Vaječníky žen postižených PCOS produkují zvýšené množství androgenů, časté jsou potíže s obezitou a reprodukcí. U diagnózy PCOS je vyšší riziko rozvoje cukrovky 2. typu, duševních, kardiovaskulárních i onkologických onemocnění.
Nové studie ukazují, že významnou roli v rozvoji a průběhu PCOS hraje střevní mikrobiom. Není jen prostým seskupením střevních bakterií, ale lze jej považovat za „endokrinní orgán“, který se zásadní měrou podílí na fungování našich orgánů a řady tělesných procesů. Ovlivňuje například homeostázu vnitřního prostředí, metabolismus, hladinu cukru v krvi, produkci hormonů, a má vliv i plodnost.
Bylo zjištěno, že ženy s PCOS, stejně jako ženy s endometriózou či hormonálně podmíněnou neplodností, mívají narušené složení střevního mikrobiomu a že tzv. dysbióza u těchto diagnóz souvisí s nerovnováhou v oblasti pohlavních hormonů. Zajímavostí je, že významná disproporce ve složení střevního mikrobiomu byla pozorována i na zvířecím modelu PCOS.
Ženy s PCOS často trápí obezita. Zde platí, že obezita a střevní mikrobiota se vzájemně ovlivňují. Dysbióza je jednou z příčin obezity a obezita naopak přispívá ke vzniku dysbiózy a může ovlivnit funkci vaječníků, kvalitu vajíček a vést k chronickému zánětu s dopadem na plodnost.
Pro zdraví střevního mikrobiomu je důležitá jeho mikrobiální diverzita. U většiny populace je mikrobiom až z 80 % tvořen bakteriálními kmeny Bacteroidetes a Firmicutes, jejichž zastoupení souvisí s produkcí hormonů. Bylo zjištěno, že u žen s PCOS je nedostatečná diverzita střevního mikrobiomu spjatá s vyšší produkcí testosteronu a letrozolu (hormon zvyšující hladinu testosteronu a snižující hladinu estrogenu). Také byla odhalena například souvislost mezi nadprodukcí androgenů u žen, v jejichž střevním mikrobiomu se vyskytovala bakterie Clostridium scindens. Uvedená fakta a mnoho dalších podtrhují důležitost řešit problematiku PCOS v komplexu se střevní mikrobiotou.
Probiotika mohou skrze úpravu složení mikrobiomu ovlivnit různé zdravotní potíže, včetně hormonální nerovnováhy. Proto lze jejich užívání doporučit i v případě diagnózy PCOS, kdy mohou navíc omezit riziko rozvoje dalších souvisejících zdravotních komplikací. Úpravou mikrobioty podáváním vhodných probiotik lze u pacientek s PCOS docílit snížení hladin luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH), a také posílit zastoupení bakterií produkujících prospěšné mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA).
Diagnóza PCOS představuje komplexní zdravotní problém. Nejnovější vědecké poznatky naznačují, že nadějná cesta k prevenci a léčbě tohoto onemocnění vede přes hlubší poznání lidské střevní mikrobioty a mechanismů jejího působení v našem organismu.

Autor: Ing. Silvia Illýová



Zdroje:

Yuanyuan Z, Ruoyuan L, Cheng R, Huiyee Ch, Honggiu Z, Yefang H (2023): Alterations of gut microbiota biodiversity and relative abundance in women with PCOS: A systematic review and meta-analysis. Microbial Pathogenesis, 184. doi: 10.1016/j.micpath.2023.106370.
Liang Y, Zeng W, Hou T, Yang H, Wu B, Pan R, Huang L (2023): Gut microbiome and reproductive endocrine diseases: a Mendelian randomization study. Endocrinology, 14, 1164186. doi: 10.3389/fendo.2023.1164186
Corrie L, Awasthi A, Kaur J, Vishwas S, Gulati M, Kaur IP, Gupta G, Kommineni V, Dua K, Singh KS (2023): Interplay of gut microbiota in polycystic ovarian syndrome: role of gut microbiota, mechanistic pathways and potential treatment strategies. Pharmaceuticals, 16, 197. doi: 10.3390.ph16020197
Paris RV, Wong XYD, Solon-Biet SM, Edwards MC, Aflatounian A, Gilchrist B, Simpson S, Handelsman DJ, Kaakoush NO, Walters K (2021): The interplay between PCOS pathology and diet on gut microbiota in a mouse model. Gut Microbes, 14, 1. doi: 10.1080/19490976.2022.2085961.

O lidském mikrobiomu

Co je mikrobiom

Mikrobiom je soubor mikroorganismů osídlující organismus všech živočichů včetně člověka. Střevní mikrobiom je tvořen mikroorganismy žijícími v trávicím traktu. Každý člověk je osídlen miliardami mikroorganismů. Zdravá mikrobiální společenstva poskytují svým hostitelům mnoho zdravotních benefitů.

Narušení mikrobiomu

Narušení rovnováhy mikrobiálního prostředí (dysbyóza) je spojeno s celou řadou zdravotních problémů, např. obezitou, cukrovkou, rakovinou i depresí.

Vhodná strava

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky, probiotiky i zdravým životním stylem.

Kojení

Nedílnou součástí mateřského mléka  jsou symbiotické mikroorganismy. Kojení dodává dítěti nejen optimální komplex živin.
Je důležité také pro správné formování mikrobiomu.

Jak vám můžeme pomoci

Naše pracoviště Vám nabízí profesionální vyšetření střevního mikrobiomu spolu s moderními metodami léčby či možnost vzorek vlastního mikrobiomu preventivně zmrazit. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Konzultace​

Před analýzou střevního mikrobiomu probíhá odborná konzultace s lékařem. Základem je podrobná anamnéza. Podmínky odběru je potřeba dobře naplánovat. Jedině na základě odborného vyšetření lze výsledky správně interpretovat.

Vyšetření

Pro rozbor Vašeho mikrobiomu obdržíte odběrovou sadu s přesným návodem k odběru a doručení vzorku do naší laboratoře. K analýze využíváme nejnovější sekvenační metody, tzv. "Next Generation Sequencing”.

Léčba

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky a probiotiky. V případě potřeby lze využít antibiotika, antimykotika, virostatika, antiparazitika nebo tzv. transplantace střevní mikroflóry.

Zamrazení

Věk, nemoci, užívané léky, nevhodná životospráva, životní prostředí a přibývající množství toxických látek nevratně poškozují náš mikrobiom. Optimálním řešením je preventivní uložení vlastního mikrobiomu.