Služby
Medicínské centrum Praha
Mikrobiom

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Pohyb jako lék na střevní mikrobiom?

Fyzická aktivita je odedávna považovná za mocný prostředek k udržení zdravotní kondice. Podle Světové zdravotnické organizace může pravidelné cvičení snížit riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, metabolických poruch (např. cukrovky 2. typu, inzulinové rezistence a obezity), některých duševních a kognitivních poruch (úzkost, deprese) a dokonce i některých druhů rakoviny. V současnosti je zkoumán vliv pohybu a jeho intenzity také na střevní mikrobiom, jehož narušená rovnováha (dysbióza) se pojí s řadou onemocnění.
Ve studii s vytrvalostními sportovci bylo zjištěno, že účinky tréninkového režimu na zdraví a výkonnost se různí dle intenzity cvičení. Čím je intenzita vyšší, tím více kyslíku mohou svaly sportovce využít, a tím lepší je i fyzický výkon. Například ve vztahu ke zdraví trávicího systému však vědci zjistili, že vysoce intenzivní cvičení může v některých případech působit negativně, například zvýšit propustnost gastrointestinálního epitelu a ztenčit vrstvu hlenu chránícího střevní stěnu. Patogeny pak snáze pronikají do krevního oběhu a organismus je ohrožen zánětem. Fyzická aktivita vyšší intenzity může rovněž vést k námahou vyvolanému gastrointestinálnímu syndromu, který postihuje vysoké procento sportovců. Zdá se však, že mikrobiom profesionálních sportovců vykazuje bohatší diverzitu, zejména ve srovnání s mikrobiomem jedinců se sedavým zaměstnáním. Obvykle obsahuje více bakteriálních druhů zapojených do biosyntézy aminokyselin a metabolismu sacharidů a vlákniny. To napomáhá produkci klíčových metabolitů, jako jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA).
Příznivější účinky na zdraví má podle vědců cvičení mírné až střední intenzity, které též zvyšuje produkci tělu prospěšných metabolitů včetně SCFA, a dále zlepšuje tělesné složení, snižuje střevní propustnost a působí protizánětlivě, napomáhá lepšímu vstřebávání a asimilaci potravy a vylučování odpadních metabolitů.
Lidé, kteří pravidelně cvičí, mívají v mikrobiomu vyšší zastoupení bakterií produkujících butyrát (např. Clostridiales, Roseburia, Lachnospiraceae a Erysipelotrichaceae), který je považován za indikátor zdraví střev. Cvičením je možné vylepšit v mikrobiomu poměrné zastoupení bakteriálních kmenů Bacteroidetes a Firmicutes, které přispívá mimo jiné k optimalizaci tělesné hmotnosti. Studie prokázaly, že pravidelná fyzická aktivita a sport obecně mohou skrze modulaci mikrobiomu pozitivně ovlivnit například činnost imunitního systému a metabolismu. Také prokazatelně zvyšují diverzitu mikrobioty trávicího traktu s vyšším podílem bakterií produkujících SCFA. Někteří vědci (Estaki et al. 2016) proto cvičení přisuzují význam jako perspektivního terapeutického prostředku pro léčbu dysbiózy a s ní spojených onemocnění.
Závěrem lze konstatovat, že mezi cvičením, výkonností a mikrobiotou existuje vzájemné propojení – cvičení působí na složení střevní mikrobioty, zatímco mikrobiota může ovlivňovat výkonnost. Rovnováha mezi intenzitou cvičení, výkonem a složením mikrobiomu je důležitá nejen pro optimalizaci výkonnosti, ale také pro zdraví a zažívací komfort, a měla by být proto dlouhodobě sledována.

Autor: Ing. Silvia Illýová


Zdroje:
Clauss M, Gerard P, Mosca A, Leclerc M (2021): Interplay between excercise and gut microbiome in the context of human health and performance. Frontiers in Nutrition, 8. doi: 10.3389/fnut.2021.637010
Estaki M, Pither J, Baumeister P, Little JP, Gill SK, Ghosh S, Ahmadi-Vand Z, Marsden KR, Gibson DL (2016): Cardiorespiratory fitness as predictor of intestinal microbial diversity and distinct metagenomic functions. Microbiome, 42. doi: 10.1186/s40168-016-0189-7
Fontana F, Longhi G, Tarracchini C, Mancabelli L, Lugli GA, Alessandri G, Turroni F, Milani C, Ventura M (2023): The human gut microbime of athletes: Metagenomic and metabolic insights. Microbiome, 11, 27. doi: 10.1186/s40168-023-01470-9
Jurdana M, Maganja DB (2022): Regular physical activity influences gut microbiota with positive health effects. IntechOpen. doi: 10.5772/intechopen.110725
Wegierska AE, Charitos IA, Topi S, Potenza MA, Montagnani M, Santacroce L (2022): The connection between physical excercise and gut microbiota: Implications for competitve sports athletes. Sport Medicine, 52, 2355-2369. doi: 10.1007/d40279-022-01696-x
Zhou Q, Deng J, Pan X, Meng D, Zhu Y, Bai Y, Shi C, Duna Y, Wang T, Li X, Sluijter JPG, Xiao J (2022): Gut microbiome mediates the protective effects of excercise after myocardial infarction. Microbiome, 10, 82. doi: 10.1186/s40168-022-01271-6

O lidském mikrobiomu

Co je mikrobiom

Mikrobiom je soubor mikroorganismů osídlující organismus všech živočichů včetně člověka. Střevní mikrobiom je tvořen mikroorganismy žijícími v trávicím traktu. Každý člověk je osídlen miliardami mikroorganismů. Zdravá mikrobiální společenstva poskytují svým hostitelům mnoho zdravotních benefitů.

Narušení mikrobiomu

Narušení rovnováhy mikrobiálního prostředí (dysbyóza) je spojeno s celou řadou zdravotních problémů, např. obezitou, cukrovkou, rakovinou i depresí.

Vhodná strava

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky, probiotiky i zdravým životním stylem.

Kojení

Nedílnou součástí mateřského mléka  jsou symbiotické mikroorganismy. Kojení dodává dítěti nejen optimální komplex živin.
Je důležité také pro správné formování mikrobiomu.

Jak vám můžeme pomoci

Naše pracoviště Vám nabízí profesionální vyšetření střevního mikrobiomu spolu s moderními metodami léčby či možnost vzorek vlastního mikrobiomu preventivně zmrazit. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Konzultace​

Před analýzou střevního mikrobiomu probíhá odborná konzultace s lékařem. Základem je podrobná anamnéza. Podmínky odběru je potřeba dobře naplánovat. Jedině na základě odborného vyšetření lze výsledky správně interpretovat.

Vyšetření

Pro rozbor Vašeho mikrobiomu obdržíte odběrovou sadu s přesným návodem k odběru a doručení vzorku do naší laboratoře. K analýze využíváme nejnovější sekvenační metody, tzv. "Next Generation Sequencing”.

Léčba

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky a probiotiky. V případě potřeby lze využít antibiotika, antimykotika, virostatika, antiparazitika nebo tzv. transplantace střevní mikroflóry.

Zamrazení

Věk, nemoci, užívané léky, nevhodná životospráva, životní prostředí a přibývající množství toxických látek nevratně poškozují náš mikrobiom. Optimálním řešením je preventivní uložení vlastního mikrobiomu.