Služby
Medicínské centrum Praha
Mikrobiom

Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Prevence mužské neplodnosti

Kvalita spermií může klesat s každým rokem, proto je vhodné co nejdříve uvažovat o preventivním vyšetření a uložení spermií (kryoprezervaci) pro pozdější reprodukci.

Zde je 10 zásad pro zdravé spermie:

1. Nestresovat se

Nadbytečný stres snižuje hladinu testosteronu a to má přímý vliv na kvalitu spermií (zvláště jejich počet).

2. Zdravě se stravovat

V jídelníčku určitě nesmí chybět čerstvá zelenina a ovoce, libové maso, luštěniny a celozrnné výrobky a zvláště vitamíny a minerální látky (Se, Zn, Ca, Mg).

3. Nevystavovat se toxickým látkám a nadměrnému využívání plastů

Toxiny z prostředí významně přispívají k poklesu parametrů spermií, mezi které patří zvláště koncentrace a motilita spermií; látky obsažené v plastech (BPA a ftaláty) mají negativní vliv na produkci spermií (dále: pesticidy, fluorované látky, estrogeny, polychlorované bifenyly, endokrinní disruptory, těžké kovy).

4. Nevystavovat se nadměrnému užívání některých léků

Zvláště antibiotika, antidepresiva a léky na vysoký krevní tlak mají prokázaný negativní vliv na kvalitu spermií.

5. Mít dostatečnou fyzickou aktivitu

Zvýšená pohybová aktivita byla významně spojena s elevací počtu a koncentrací spermií v ejakulátu; přiměřená fyzická aktivita prospívá také ke tvorbě testosteronu.

6. Nebezpečí ve formě nadváhy

Nadváha zvyšuje hladinu ženských hormonů a snižuje hladinu testosteronu, který je nezbytný pro tvorbu spermií, čímž oslabuje plodnost.

7. Nevystavovat se příliš vysoké nebo nízké teplotě

Je třeba omezit pobyt v teplé vodě, nepoužívat vyhřívaná sedadla, nosit volné oblečení, omezit saunování, nepokládat si laptop na klín, protože příliš vysoká teplota poškozuje tvorbu spermií; teplota varlat by měla být pro správné fungování o 2-4 °C nižší než teplota těla.

8. Dávat si pozor na podpůrné léky

Kvalitu spermií snižuje také užívání alkoholu, drog a časté kouření; častá konzumace kofeinu či taurinu kvalitě spermií také neprospívá.

9. Důležitá je také pravidelná a častá ejakulace

Od puberty se spermie ve varleti tvoří neustále a je potřeba uvolňovat místo pro nově vznikající spermie a zajistit tak kontinuální proces vývoje a dozrávání spermií.

10. Po třech mesících vyšetření zopakujte

V případě špatného výsledku spermiogramu je dobré upravit životosprávu dle výše popsaných bodů a vyšetření ejakulátu po zhruba třech měsících opakovat (doba potřebná pro obnovení/vývoj spermií).

Jaká vyšetření u nás můžete podstoupit?

Pro hodnocení funkce spermií existuje celá řada metod. Mezi základní patří vyšetření spermiogramu, které je dobré doplnit o imunologické testy používající specifické protilátky proti spermiím, které mohou způsobovat neplodnost muže nebo bránit oplodnění. Dále se provádí biochemické, genetické a mikrobiologické testy, případně doplněné o vyšetření fragmentace DNA.